Header image 0Header image 1Header image 2Header image 3


O OLDstars

Aktuálně

OLDstars z. s. jsou nezávislá umělecká skupina sdružující přes stovku studentů, převážně ze středních a vysokých uměleckých škol. Za osmnáct let své existence nastudovali přes 300 inscenací a uspořádali 18 ročníků divadelních festivalů. Mezi ně patří benefiční festival OLDstars on the ROUD i Festival studentských divadel v pražském Divadle v Celetné, které se pravidelně uskutečňují dodnes. Pořádají divadelní turné a jiné kulturní projekty po celé republice. V rámci své pražské činnosti provozují ve Vršovicích dva prostory: sklepní HarOLD v Charkovské ulici a Bytové divadlo H2/O v nedaleké Košické ulici. Pravidelně se účastní studentských divadelních přehlídek a tradiční Noci divadel.

Repertoár je široce dramaturgicky rozkročený s důrazem na přípravu budoucích profesionálních umělců - kromě klasických titulů a původních dramatizací si Herecké studio vyzkoušelo i autorskou tvorbu. V posledních sezónách se často potkávají s moderní dramatikou. Idea OLDstars vychází ze specifik studentského - tedy generačního divadla. Současné hry vybízejí k experimentu a rezonují s tématy tvůrců i celé společnosti.

Nezávislé studentské divadlo má právo na názor, pokus i omyl. Chceme být otevřenou platformou studentského kulturního života nejen v Praze.

Významným pilířem v aktivitě OLDstars je komplexní příprava uchazečů pro studium a spolupráce se studenty a čerstvými absolventy prestižních vysokých uměleckých škol (DAMU, JAMU, VŠUP, AVU, Arts Management VŠE) v nejrůznějších – kreativních i manažerských oborech. Pro nejmladší zájemce vzniklo Dětské D studio OLDstars.

Inspirativní jsou divadelní potkávání našich studentů s profesionály – v inscenacích OLDstars po boku studentů pohostinsky vystoupili: Ljuba Krbová, Saša Minajev, Kateřina Březinová, Miroslav Hanuš, Daniel Krejčík nebo Elizaveta Maximová.

Doménou OLDstars je participace studentů na provozu umělecké skupiny, včetně řízení jednotlivých projektů.

Historie

Kmenový soubor vznikal postupně od roku 2002 z absolventů Dismanova rozhlasového dětského souboru při Českém rozhlase. Tehdejší asistenti vedení Tomáš Staněk, Danka Ouhrabková a Tereza Tobiášová se osamostatnili a vytvořili vlastní nezávislý projekt. Startovní team OLDstars byl tvořen: Petrou Balou, Mirkem Beránkem, Marjou Helebrantovou, Markétou Ježkovou, Lenkou Kohoutovou, Jirkou Konvalinkou, Aškou Košťálovou (Luhanovou), Tomášem Kotrbou, Karlem Kratochvílem, Matějem Křístkem, Martinem Stevem Luhanem, Matějem Morávkem, Kačkou Odarčenkovou, Adamem Rutem, Madlou Rutovou, Ančou Řezníčkovou, Jakubem Štěpánem, Veronikou Tůmovou, Veronikou Vichnarovou a Kačkou Wienerovou.

OLDstars inscenují nejrůznější texty české i světové dramatiky, pořádají scénická čtení, divadelní happeningy a koncerty, organizují benefiční divadelní festivaly - v klášteře v Roudnici nad Labem, na hradě Helfenburk u Bavorova, nebo festival studentského divadla v Divadle v Celetné. Pořádali festival studentských kapel Ve3fest a na Vltavě v létě 2014 provozovali kulturní plavidlo BarOnLoď.Kromě Hereckého studia skupina nabízí pro zájemce úspěšné přípravné kurzy na umělecké střední a vysoké školy. Pro ty nejmladší vzniklo dětské D studio OLDstars.